„Tvořím šperky – to je mou vášní, mým naplněním, životním posláním.”

„Šperkařské řemeslo ovládám velmi dobře – z vnějšího pohledu by se mohlo zdát, že jsem už dávno vystoupila na vrchol. Věnovala jsem se zakázkové výrobě šperků pro prestižní firmu v Pařížské ulici v Praze. Ale jako by ten svět luxusních šperků přicházel o svou lidskost, šperky o svou hloubku a opravdovost.

Život je mocný učitel, umí nás přivádět do míst, kam bychom se sami nevydali, vstupovat do rovin, o kterých netušíme, že jsou v nás obsaženy. Ze dne na den přišla bolest do rukou a já přestala hýbat rukama v zápěstích. Obrovské bolesti mě provázely celé roky.

Jak jsem mohla tvořit, když jsem měla co dělat, abych se dokázala postarat sama o sebe, abych si mohla zavázat boty, pořádně se v klidu napít z hrnku, jíst příborem ? Těžce. Ale byl to začátek nové cesty

Veliký zlom nastal, když jsem si dovolila tvořit naprosto bez omezení. Už jsem věřila sama sobě. S každým krokem do nitra sebe samé se vracela i síla do mého života – mé ruce se rozhýbávaly, já jsem se narovnávala.

Cítím velkou vděčnost za své ruce. Cítím vděčnost za to, co jimi mohu nést a jakou kvalitu předávat. Za to, že mohu tvořit na vysoké šperkařské a umělecké úrovni s perfektním řemeslným zpracováním.

Kladu veliký důraz na kvalitu materiálů, se kterými pracuji – na zlato, stříbro a drahé kameny. Jsou vyjádřením kvalit, která má tvorba přináší. Drahé kameny celou mou tvorbu prohlubují a posouvají ještě do jiného mocného rozměru – jsou to krásné živé entity.

Je krásné sledovat, s jakou hloubkou a kam až se můžou mé šperky dostat. Ony totiž opravdu pomáhají lidem propojit se se svým nitrem, objevit své ztracené kousky svého Já a vyzdvihnout je na světlo. Jsou to mocné entity, průvodci na cestě. Nevytvářím šperky pro situaci, v níž se člověk nachází právě teď, ale zhmotňuji průvodce na cestu dál.“

Máte ke šperku nebo mé tvorbě otázky ? Napište mi rovnou do messengeru, ráda se s vámi propojím.

ODKAZY

rozhovor byl publikován ve Sféře 1/2 2020